Може ли родител с психично заболяване да упражнява родителски права? Кога съдът се произнася в полза на този родител?

Може ли родител с психично заболяване да упражнява родителски права? Кога съдът се произнася в полза на този родител?

Родителски права и психично здраве – какво решава съдът?

Като адвокат със специализация в областта на семейното право, постоянно проследявам практиката на Върховния касационен съд. Днес ще ви разкажа за казус, по който съдът се произнесе относно родителски права на майка, страдаща от биполярно разстройство.

Какви са критериите на съда?

При разглеждане на въпроса за упражняване на родителски права, съдът оценява следните въпроси:

  • възпитателски качества на родителите;
  • досегашно участие в отглеждането на детето;
  • желанието на родителя да се грижи за детето;
  • социална, психологична и здравна среда.

Практиката на ВКС, която в тази статия имам предвид, отговаря на следния поставен въпрос:

„В интерес на малолетно дете / 2 години/ ли е предоставянето на родителските права на майка, за която е установено, че страда от биполярно разстройство. ”

Проблематиката при психични заболявания:

Вопреки че заболяването от биполярно разстройство може да значи непълноценни грижи, съдът не преценява само диагнозата, а най-вече конкретните обстоятелства по делото. Следва да се представят експертни заключения от психолог и психиатър.

Ключовият извод при спор за родителски права, ако единият родител страда от психично заболяване:

Доминиращ при всяко решение по такъв казус е интересът на детето. Не диагнозата е окончателен фактор, който ще надделее при спора, а оценката на годността на родителя да полага пълноценни грижи по отглеждането на детето. Ако е възможно, съдът може да постанови решение в полза на родителя с психично заболяване. Конкретният отговор на ВКС:

  • Еднозначен отговор на въпроса дали е в интерес на детето родителските права върху него да се предоставят на майката, която страда от посоченото заболяване (биполярно разстройство), не може да се даде.
  • Какъв е интересът на детето е извод, който съда следва да направи въз основа на комплексната оценка на всички данни по делото, които касаят двамата родители и обкръжаващата ги среда.
  • Възможно е заболяването да е такова, че родителят обективно да не може да се грижи за детето. В този случай очевидно не може да се преценява интересът на детето от това родителските права да се предоставят на този родител.
  • В случай, че здравословното състояние на родителя не е такова, което изключва възможността му да се грижи и да го отглежда, заболяването не следва да се разглежда като обуславящ за изводите на съда фактор, а да се преценява в съвкупност с всички други релевантни за решаването на този въпрос обстоятелства.
  • Във всички случай обаче доминиращ следва да бъде интересът на детето, а не този на родителя, т.е. на изследване подлежи въпросът: в интерес на детето ли е да бъде отглеждано от майката страдаща от това заболяване.

Повече за критериите, по които съдът определя кой от родителите ще упражнява родителски права ще намерите тук: Критерии, по които съдът предоставя упражняването на родителски права.

Нека имете предвид и, че в спора за родителските права родители се изслушват лично от съда. Как протича процедурата по изслушване на родител в съда, ще научите тук: Изслушване на родител при спор за родителски права.

Нуждаете се от помощ?

Ако ви предстои спор за родителски права, особено при сложни обстоятелства като здравни проблеми, свържете се с мен – адвокат по семейно право Цветелина Трайкова в Пловдив. Вярвам в правото с човешко лице!

За консултация запишете своя час тук