
Днес ще рагледаме една интересна хипотеза, при която наследник със запазена част е дал съгласие на наследодателя да извърши дарение приживе. Производството касае възстановяване на запазена част от наследството като се спори дали дареният имот следва да бъде включен в наследствената маса, ако наследникът със запазена част е дал съгласие за извършване на дарението.
Да опростим нещщата с конкретния пример: приживе наслеодателят се е разпоредил с договор за дарение на личен имот в полза на своята дъщеря. Някои от Вас може и да не знаят, но когато имотът е жилище- съпругата на наследодателя трябва да даде съгласие за разпоредителната сделка, ако жилището е семейно по смисъла на СК. В настоящия случай се дарява семейно жилище и съпругата на дарителя е дала съгласие за разпореждане със семейното жилище. След смъртта на съпруга- дарител съпругата е поискала да й бъде възстановена запазената част от наследството по отношения на дарения имот.
Пита се сега: след като преживялата съпруга е дала съгласие на починалия съпруг да се разпореди чрез дарение със семейното жилище, то има ли тя право да иска да й бъде възстановена запазената част и спрями дарения имот ?
При отговора на въпроса следва да се изходи от следното: преживялата съпруга в качеството й на наследник със запазена част, който иска възстановяване именно на запазената си част, не е обвързана от съгласието, което е дала за извършване на дарения имот, в случая семейното й жилище с дарителя. Касае до две съвсем различни првни възможности. Първата: когато приживе на наследодателя неговата съпруга е дала съгласие за извършване на дарение на личен имот, представляващ семейно жилище съгласно изискванията на чл. 23 СК (отм.), това съгласие не отнема правото на съпругата като наследник със запазена част да иска възстановяване на запазената си част от наследството, накърнена с извършеното дарение. Изискваното от закона (Семейния кодекс) за съгласие на съпруга - несобственик за извършване на разпореждане със семейното жилище, което е собственост на другия съпруг, е израз на засилената закрила на семейното жилище като необходимо за нормалния живот на семейството и отглеждането на децата. И втората: правото да се иска възстановяване на запазена част от наследството е право, което възниква след смъртта на наследодателя и е предвидено за най-близкия кръг наследници с цел да им гарантира получаване на дял от наследството поради близката връзка с наследодателя.
Отговор: даденото от наследника в изпълнение изискванията на специален закон съгласие за осъществяване на дарението не е пречка за упражняване на правото му по да иска възстановяване на запазената си част от извършеното дарение.