Общо имущество на съпрузите или имущество, придобито по време на брака със съвместен принос на двамата съпрузи, се означава в закона като имущество, придобито в режим на съпружеска имуществена общност.
Освовните принципи за възникване на съпружеската имуществена общност са два: да е налице общ принос и на двамата съпрузи при придобиване на вещни права и равенство на дяловете на съпрузите при прекратяване на съпружеската имуществена общност. Съгласно чл. 21 ал. 2 СК съвместният принос на съпрузите не е само материален, т.е. измерим в технете доходи, а може да се изрази и във влагане на труд, грижи за децата и работа в домакинството- така нареченият нематериален принос.
Най- често съпружеската имуществена общност се прекратява при развод. След развода счита се, че съпрузите стават обикновени съсобственици при равни права върху придобитото имущество по време на брака.
Какво се случва обаче, ако съпрузите имат еднакъв нематериален принос към семейството, а има значителна разлика в техните доходи, реализирани по време на брака, т.е. разликата е значителна в материалния принос на двамата?
Да разгледаме пример от практиката: бракът на съпрузите е продължил десет години. От брака съпрузите нямат деца, всеки от съпрузите има равно участие с другия в нематериалния принос: еднакви грижи за благополучието на семейството, заедно са правили ремонт на жилището си,взаимно са подкрепяли професионалните си кариери. Значителна разлика се установява обаче при материалния принос: за десетгодишния период на брака съпругът е реализирал 180 000 лева доход от трудово правоотношение, а съпругата едва 8 800 лева от граждански договори. Умишлено давам цифрово изражение на доходите на съпрузите, за да се убеди читателят, какво значително разминаване е налице при материалния принос. Такова значително разминаване в материалния принос на съпрузите в разглежданата хипотеза дава право на съпруга да иска изменение на правилото, което посочихме по- горе за равенство на дяловете в придобитото по време на брака имущество.
Това право съпругът упражнява пред съда като искането е при установен значително по- голям материален принос, реализиран от него по време на брака, да му бъде определен по- голям дял в размер на 2/3 от придобитото имущество про време на брака.