Отмяна на дарение: кога дарителят има право да си върне имота?

Отмяна на дарение: кога дарителят има право да си върне имота?

Дарих с добро сърце, а сега съм оставен сам...

Дарението е акт на доверие и обич. Най-често срещаме този жест между родители и деца – предаване на жилище или друг имот като знак на признателност и подкрепа. Но когато животът тръгне в неочаквана посока, а дарителят остане сам, в нужда и без помощ, възниква въпросът: може ли дарението да бъде отменено?

Отговорът на закона е: да, при определени условия. Тази статия ще Ви запознае с правната възможност за отмяна на дарение поради нужда от издръжка, както и с конкретната съдебна практика на Върховния касационен съд, която осветлява как се изчислява издръжката, от която дарителят се нуждае.


Какво представлява отмяната на дарение?

⚖️ Според чл. 227, ал. 1, т. 2 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), дарителят може да поиска отмяна на дарението, ако е изпаднал в нужда и одареният отказва да му предостави необходимата издръжка.

С други думи:

Ако родител е дарил имот на своето дете;

И впоследствие остане без средства за издръжка;

А детето – вече собственик – не му помага;

...тогава законът му дава право да търси възстановяване на собствеността чрез съд.


Дарението не е доживотно гледане

Важно е да се подчертае, че при дарението няма задължение за издръжка, както при договор за гледане и издръжка. Но когато моралното задължение за грижа бъде грубо нарушено, то се превръща в правно, и съдът може да върне имота на дарителя.


Как се изчислява нуждата от издръжка?

Съдебната практика приема, че издръжката включва:

Храна, дрехи, отопление и битови разходи

Разходи за лекарства, лечение и медицински грижи

Необходимост от болногледач или ежедневна помощ

Квартира или подслон, ако дарителят е останал без дом

Съдът извършва съпоставка между нуждите на дарителя и реалните му доходи (пенсия, помощи и т.н.), както и възможностите на одарения да му окаже помощ. В случай че разходите надвишават доходите и дарителят не може да се издържа сам, нуждата се счита за доказана.


🏛️ Какво казва Върховният касационен съд?

📜 Според Решение № 30/09.04.2010 г. по гр.д. № 4215/2008 г. на ВКС, нуждата от издръжка по чл. 227 ЗЗД:

„…не се свежда единствено до липса на доходи, а включва нуждата от средства за храна, отопление, лекарства, консумативи, помощ от болногледач. Дарителят трябва да докаже, че не може сам да удовлетвори нуждата си, като съдът прави съпоставка между реални доходи и разходи.“

ВКС задължава съдилищата да използват експертно заключение, за да определят каква месечна издръжка е необходима. Преценката се прави по обективни данни, не по предположения.

Прочетете пълния текст на решението →Прочетете пълния текст на решението тук


Процедура: как се подава иск за отмяна на дарение?

  1. Подготовка на искова молба до районния съд по местоживеене на надарения.

  2. Приложение на доказателства – медицински документи, сметки, свидетелски показания.

  3. Искане за назначаване на съдебно-икономическа експертиза.

  4. При основателност на иска – съдът възстановява правото на собственост върху имота на дарителя.


⭐ Ролята на адвокат по вещно право:

Производството за отмяна на дарение е деликатно – както юридически, така и емоционално. Особено когато става дума за родител и дете. За да бъдат защитени Вашите интереси с грижа, такт и решителност, консултацията с опитен адвокат по вещно право е необходима стъпка.


⭐ Съвет от адвокат Трайкова: Справедливостта не е отмъщение!

Ако сте дарили имот и днес живеете в лишения, без грижа и без помощ – законът Ви дава възможност да потърсите справедливост. Отмяната на дарение не е акт на отмъщение, а опит да върнете достойнството си и сигурността, от която имате нужда.

Не сте сами. Потърсете правна подкрепа.


💬 Често задавани въпроси за отмяна на дарение:

  1. Може ли да се развали дарение към дете, което не полага грижи?

Да. Ако дарителят изпадне в нужда, а одареният отказва да осигури издръжка, дарението може да бъде отменено по съдебен ред съгласно чл. 227 ЗЗД.


  1. Какви доказателства са нужни, за да се отмени дарение?

Най-често: медицински документи, свидетелски показания, доказателства за доходите на дарителя и отказ за помощ от надарения. Съдът може да назначи и експертиза.

  1. Колко струва делото за отмяна на дарение?

Съдебната такса и размерът на адвокатския хонорар зависи от данъчната оценка на имота. Възможно е допълнително заплащане за експертизи и призоваване на свидетел. При интерес ще получите конкретни изчисления на всички разноски по делото.


  1. Може ли да се отменят дарения към внуци или други роднини?

Да, ако са изпълнени условията на закона – изпадане в нужда и отказ от помощ, няма значение дали надареният е дете, внук или друг роднина.


  1. Каква е ролята на адвоката при подобно дело?

Адвокатът събира доказателства, изготвя исковата молба, излага факти и мотиви за липсата на признателност у надарения, посочва всички доказателства, представлява Ви пред съда и защитава правата Ви. Особено важно е да се подготвите стратегически и емоционално за делото.

  1. Какъв е срокът за предявяване на иск за отмяна на дарение?

Срокът е една година от момента, в който дарителят е поискал помощ, а надареният отказал или бездействал. Това се доказва с покана, свидетели или други документи. След изтичането на едногодишния срок искът се погасява.


  1. Може ли да се иска отмяна, ако дарителят не е отправил официална покана за помощ?

По принцип отправянето на покана е важно, но ако има доказателства, че дареният е знаел за нуждата и умишлено е отказал помощ – съдът може да приеме, че отказът е налице.


  1. Какви са последиците за одарения при уважаване на иска?

Имотът се връща в патримониума на дарителя – собствеността му се възстановява. Ако надареният е продал имота, дарителят може да търси обезщетение или да оспори сделката при условията на чл. 135 ЗЗД.


  1. Възможно ли е дарението да се развали частично?

Не. Законът допуска отмяна само на цялото дарение, освен ако изрично е направено на части. Имотът не може да се „дели“ по воля на съда.


  1. Може ли да се отмени дарение, направено преди повече от 10 години?

Да, ако нуждата от издръжка е възникнала наскоро и не е изтекъл едногодишният срок от отказа на помощ. Давността започва да тече от момента на отказа, не от датата на дарението.


  1. Кой доказва, че дарителят е в нужда?

Тежестта на доказване е на страна на дарителя (ищеца). Той трябва да представи документи, да поиска експертиза, и евентуално да доведе свидетели.

Свържете се с адвокат Цветелина Трайкова:

Със силен фокус върху семейни и вещноправни дела, адвокат Трайкова Ви предлага:

Дискретна консултация

Съпричастност и човешко отношение

Юридическа защита с професионализъм

Свържете се с мен