Правилата за пътуване на дете и Шенген

Правилата за пътуване на дете и Шенген

Повод за написване на статията са наблюденията ми като адвокат по семейно право за настъпилата паника у родителите от приемането на България като пълноправен член на Шенгенското пространство и възможността децата да пътуват без необходимостта от нотариално заверено съгласие на родител.

Същестевременно зачестиха в кантората ми и искания на родители да упражнят правото, гарантирано им в чл. 127 б на СК, пред съд като забранят на другия родител да извежда детето извън РБългария, както и запитвания от родители има ли опасност да бъдат обвинени в извършване на нарушение или престъпление, ако изведат детето извън България с цел екскурзия или почивка.

За мен като адвокат,практикуващ в областта на семейното право: повод за паника няма и нека разгледаме новата разпоредба на чл. 127 б от Семейния кодекс, която гласи:

Районният съд по настоящия адрес на детето разглежда искане за налагане на забрана за напускане на страната на дете при конкретен и явен риск от незаконно извеждане на детето от родител, настойник, попечител или роднина.

Преведена нормата на достъпен език гласи, че родителят, може да поиска от районният съд налагане на забрана за напускане на РБългария на дете само при конкретен и явен риск от незаконно извеждане на детето, а не за всяко хипотетично искане на родител, неподкрепено от доказателства за наличие на риск по смисъла на закона. Няма ли доказан пред съда риск, който да е конкретен за случая едновременно с това и явен, съдът ще отхвърли молбата и ще бъдете натоварени със задължението да заплатите разноските на другия родител за съдебното производство. Пример за такъв риск: родителят вече веднъж е нарушил чл. 127 а СК и е извеждал детето извън РБългария без Ваше разрешение в страна, в която живеят и работят най- близките му роднини, бабата и дядото на детето.

В следващата алинея на новия чл. 127 б от Семейния кодекс законодателят дава определение за понятието незаконно извеждане на детето:

Незаконно е извеждането на дете с обичайно местопребиваване в Република България, извършено в нарушение на правото на ефективно упражняване на родителските права и задължения, придобити по силата на решение, на закона или на споразумение.

Да преведем на достъпен език определението за незаконно извеждане на дете: незаконно ще бъде изведено дете например от майката, през времето, определено за осъществяване не лични контакти с бащата по уговорено между родителите споразумение. Ако детето пътува със своята майка на екскурзия извън времето определено на бащата за лични контакти: незаконно извеждане не е налице.

Статията се стреми със съвсем простички примери да успокоя родителите, че няма повод за притеснение от приемане на България в Шенгенското пространство, както и причина за засипване на съда с дела за налагане на забрана за напускане на страната на дете, за което липсва явен и конкретен риск, че няма да бъде върнато поместоживеенето си в страната.

Изводът е, че ако родителите спазват и уважават установените правила в закона, които всякога са в интерес на собственото им дете, няма никакъв повод за притеснение и тревога.