Ново тълкувателно решение на ВКС относно нищожността на делбата

Ново тълкувателно решение на ВКС относно нищожността на делбата

На 16 юни 2025 г. Общото събрание на Гражданската колегия (ОСГК) на Върховния касационен съд прие важно тълкувателно решение № 4 по тълк. дело № 4/2023 г., което внася яснота в практиката относно допустимостта на исковете за нищожност на съдебната делба.

Какъв проблем решава новото тълкувателно решение на ВКС?

До момента в съдебната практика съществуваше спор по въпроса кога точно може да се предяви иск за обявяване на съдебна делба за нищожна. Спорът се състоеше в това дали искът по чл. 75, ал. 2 от Закона за наследството (ЗН) може да се предяви още след допускането на делбата с влязло в сила решение, или трябва да се изчака окончателното извършване на делбата във втората ѝ фаза.

Решението на ВКС: Искът за нищожност на делбата е допустим веднага след допускането на делбата

С новото Тълкувателно решение № 4/2023 г., ВКС ясно и категорично посочва, че искът за нищожност на делбата поради неучастие на съсобственик е допустим още след като съдебната делба бъде допусната с влязло в сила решение, дори и да не е приключила втората ѝ фаза – същинското извършване на делбата.

Защо това решение е важно за вас?

Съдебната делба има две фази: първата определя имуществото и лицата, между които то се дели, а втората – извършва окончателното разпределение. Допускането на делбата фиксира съделителите и делбените квоти. В случай че съсобственик е изключен неправомерно от производството още в първата фаза, порокът не може да бъде поправен във втората. Именно поради тази причина ВКС счита за оправдано и логично да може да се търси защита веднага.

Предимства на новата практика за гражданите:

По-бърза защита: Не се налага съсобствениците да чакат неопределено време приключването на дългото и често забавено делбено производство.

По-ниски разходи: Избягва се излишното продължаване на делба, за която вече е ясно, че е порочна.

Сигурност и яснота: Бързо се изяснява правното положение, което намалява риска от усложнения и последващи искове за обезщетения или обезсилване на решения.

Най-често задавани въпроси във връзка с нищожността на делбата:

Какво представлява съдебната делба?

Съдебната делба е исково производство, с което се прекратява съсобствеността чрез разпределение на имуществото между съсобствениците.

Кога може да се иска нищожност на делбата?

Иск за нищожност може да се предяви още след допускането на делбата с влязло в сила решение, ако има неправомерно изключен съсобственик.

Какви са последиците от решението за нищожност?

Решението за нищожност обезсилва предходната делба и възстановява първоначалното правно положение между съсобствениците.

Трябва ли да чакам края на делбата, за да защитя правата си?

Не. С новото решение на ВКС можете веднага да предявите иск за защита на правата си.

Към кого да се обърна за съдействие?

Най-добре е да потърсите консултация от адвокат, специалист в областта на наследственото и вещното право.

Какво да предприемете, ако сте засегнати?

Ако считате, че правата ви като съсобственик са нарушени поради неучастие в делбата, сега имате възможност за незабавна защита. Адвокатът, специализиран в наследствено и вещно право, ще ви помогне да оцените ситуацията си и своевременно да предявите иск за прогласяване на нищожност.

Обърнете се към професионалист.

Адвокатска кантора Трайкова разполага с необходимите опит и компетентност в областта на наследственото и вещното право, за да ви съдейства ефективно. За професионална консултация и своевременна защита на вашите права свържете се с нас още днес.

за контакти с адвокат Трайкова тук: