10 често срещани казуса в семейно, вещно и наследствено право.

10 често срещани казуса в семейно, вещно и наследствено право.

Кантората на адвoкат Цветелина Трайкова в Пловдив е натрупала опит с над 500 приключени съдебни дела в областите на семейното, вещното и наследственото право.

В тази статия ще разгледаме съвсем накратка 10 от най- често срещаните казуси в адвокатската ми практика, свързана с бракоразводни, вещни и наследствени дела като обясня най- общо стъпка по стъпка какво трябва да направите и какво може да очаквате от Вашия адвокат, ако Ви предстои решаване на подобен правен проблем

1. Развод по взаимно съгласие.

Основни стъпки:

Изготвяне на писмено споразумение между съпрузите. Подаване на молба по образец в районния съд.

Как помага адвокатът?

Съдейства при изготвяне на цялостно споразумение между съпрузите.

Осъществява процесуално представителство пред съда по образуваното съдебно дело и проследява цялото производство до произнасяне на решението на съда.

Защо е важно да ползвате адвокат?

Често в споразумението съпрузите уреждат въпроси,които не само са ненужни, но и уредбата им може сериозно да накърни Ваши имуществени интереси и интереси на Ващите деца.

2. Развод по съдебен ред

Основни стъпки:

При сериозно решение за прекратяване на брак с развод: подаване на искова молба и заплащане на съдебна такса. Провеждат се открити заседания пред съда, изслушват се свидетели, ако е нужно и заключение на вещо лице психолог, представят се нови доказателства, представят се и писмени становища по спора.

Как помага адвокатът?

Изслушва казуса Ви, за да оформи исковата молба, подготвя стратегия за водене на производството, подготвя всички доказателства и свидетелите за разпита им пред съда. Важно е да знаете, че в бракоразводното производство се разглеждат няколко иска: иск за прекратяване на брака с развод като дълбоко и непоколебимо разстроен, иск за родителски права, иск за издръжка на дете, иск за лични контакти с дете, местоживеене на дете и ползване на семейно жилище. Исковата молба се изготвя от адвоката по всички искове без изключение.

Адвокатът защитава вашите интереси и интересите на малолетни/ непълнолетни деца от брака през целия процес включително и чрез обжалване на решението на първоинстанционния съд.

3. Определяне на издръжка и родителски права

Основни стъпки:

Подаване на искова молба за изменение на първоначална издръжка издръжка и/или родителски права.

Събиране на документи: за доход на родителите и за нуждите на децата.

Как помага адвокатът

Прецизно изчислява реания размер на претендираната издръжка според критериите на закона и представените доказателства.

Изготвя и внася в съда искова молба заедно с доказателствата и осъществява процесуално представителство в открити съдебни заседания.

4. Вещни спорове след развод: делба и установяване на лично придобиване на имот по време на брак.

Основни стъпки:

Подготовка: нотариални актове на имотите, придобити по време на брака, скици и схеми, данъчни оценки, решение по браковазводното дело.

Как помага адвокатът?

Изготвяне на искова молба за делба/ искова молба за установяване лично придобиване на имот по време на брак като анализира нотариалните актове, издадено по време на брака.

Вписва исковата молба в Агенцията по вписвания, осъществява процесуално представителство пред съда, обжалва незаконосъобразните актове на съда по делото.

5. Сделка с недвижим имот (покупко-продажба)

Основни стъпки

Подписване на предварителен договор за покупко- продажба на имот.

Подписване на нотариален акт и вписване в Имотния регистър

Как помага адвокатът?

Запознава се с нотариалния акт на продавача, извършва проверки за тежести: ипотека, възбрана, право на ползване върху имота и др.

Съдейства при преговорите между страните, изготвя проекта на нотариален акт и осъществява представителство пред нотариуса по сделката.

6. Дарение и замяна на имот

Основни стъпки

Изготвяне на нотариален акт за дарение или замяна на недвижим имот.

Деклариране на дарението пред данъчните власти.

Как помага адвокатът?

Консултация по наследствено право при извършване на дарения, консултация за нотариални такси и дължими данъци. Изготвя проекта на договора за дарение или замяна.

Поддържа цялата кореспонденция с нотариуса и му представя всички документи по сделката за насрочване на дата за подписване на догвора във формата на нотариален акт пред нотариуса.

7. Определяне на реално ползване на съсобствен имот

Основни стъпки

Подаване на молба в съда с искане да се разпредели ползването на имота между съсобствениците.

Преценка на притежаваните идеални части и възможността имотът да се разпредели за ползване между съсобствениците.

Как помага адвокатът

Подготовка на доказателства за съсобствеността на имота, квотите, ползването на имова само от един съсобственик, необходимостта от разпит на свидетели.

Осъществява представителство пред съда в открити съдебни заседания, поставя задачи на вещото лице с оглед разпределяне ползването на имота.

8. Изготвяне на завещание

Основни стъпки

Избор на форма: нотариално или саморъчно.

Уточняване на наследници и какво точно ще се завещава и на кое лице.

Как помага адвокатът

Гарантира на завещателя пълната валидност на волята му, изразена в завещанието.

Предоставя правни съвети за избягване на бъдещи спорове по завещанието, предпазва от опоасността завещанието да бъде обявено за нищожно и да не прояви действито си.

9. Отмяна на дарение на недвижим имот.

Основни стъпки

Определете нуждата си от издръжка- в какво се изразява, имате писмен/ устен отказ от надарения да Ви дава издръжка, от която се нуждаете.

Подготвяте нотариалния акт, с който е извършено дарението.

Как помага адвокатът?

Съдействие при събиране на документи и доказателства.

Изготвя искова молба за отмяна на дарението поради липса на признателност у надарения, прилага всички относими доказателства към нея, поставя задача на вещо лице да определи размера на нужната издръжка на дарителя, участва в разпит на свидетели.

Обжаалва неправилни и незаконосъобразни актове на съда.

10. Възстановяване на запазена част от наследство и делба на наследство.

Основни стъпки

Подаване на иск за Възстановяване на запазена част от наследство и делба на наследство.

Събиране на доказателства за нарушени права: нотариален акт за дарени, завещание, актове, които установяват право на собственост, удостоверение за наследници и др.

Как помага адвокатът

Анализ на правни основания за възстановяване на запазена част от наследство, съответно и налице ли са предпоставките за възникване на съсобственост при наследяване.

Представлява клиента в съдебното производство, участва в разпита на свидетели и вещи лица до приключване на съдебното производство със съдебно решение.

Често задавани въпроси и техните отговори:

Въпрос: Колко време отнема съдебното дело за развод? Отговор: При съдебно производство за развод по взаимно съгласие – около 1–2 месеца; В производството за развод по исков път – 4–6 месеца.

Въпрос: Как се изчислява издръжката? Отговор: Според доходите на двете страни и нуждите на детето, доказани с писмени доказателства и справки от НАП, Агенция по вписвания и пр.

Въпрос: Има ли допълнителни такси за сделки с имот? Отговор: Да, нотариалните такси и държавни такси за вписване се заплащат отделно от адвокатския хонорар.

Какво Ви предлага адвокат Цветелина Трайкова:

Индивидуален подход към всеки казус Ясно определени адвокатски хонорари и такси още в първоначалната консултация. Бърза комуникация – отговор в рамките на 24 часа.

Ако не намирате своя казус в описаните 10 или имате въпрос, на който не намирате отговор, запишете час за своята консултация тук: ☎️ 0884928008 адвокат Цветелина Трайкова