Лични контакти между баба и дядо и малолетно дете, тяхно внуче - съдебна практика и насоки

Лични контакти между баба и дядо и  малолетно дете, тяхно внуче - съдебна практика и насоки

В практиката ми като адвокат по семейно право често възникват въпроси относно правото на бабите и дядовците да поддържат лични отношения с малолетните си внуци. Тези въпроси стават особено сложни при развод, родителски конфликти или когато детето е в много ранна възраст.

Водещият принцип - интересът на детето в съдебната практика е категорична - при определяне на режим на лични контакти между баба и дядо и малолетно дете, интересът на детето е водещ критерий. Това принципно положение е затвърдено в множество решения на Върховния касационен съд:

Според Решение № 110/20.02.2024 г. по гр.д. № 1372/2023 г. на ВКС, съдът трябва да прецени дали бабата и дядото могат да осигурят адекватни грижи и подкрепа, съобразени с възрастта и специфичните нужди на детето.

Особености при деца в ранна възраст:

Когато става въпрос за много малки деца, съдебната практика отчита допълнителни фактори:

Режимът на контакти между бабата, дядото и внучето трябва да съответства на възрастта на детето - за деца в ранна възраст контактите обикновено са по-кратки като времетраене.

Здравословното състояние на бабата и дядото се преценява също с оглед способността им да полагат необходимите грижи за дете в ниска възраст.

Степента на привързаност между детето и бабата и дядото е също един от критериите, които съдът разглежда в производството за определяне на личните контакти:

В Решение № 50249/08.12.2022 г. на ВКС се подчертава, че при малки деца, които изискват постоянни грижи, е необходимо да се вземе предвид дали бабата и дядото могат да осигурят тези грижи, без да създават риск за детето.

Координация с режима на родителите:

Интересен аспект от съдебната практика е отразен в Решение № 275/18.01.2019 г. на ВКС, където се посочва, че съдът следва да прецени възможността контактите с бабата и дядото да се осъществяват в дните, определени за лични контакти с родителя, който не упражнява родителските права. Според ВКС това е особено уместно, когато:

Родителят живее на един адрес с бабата и дядото. Има добри отношения между всички страни. Детето вече е свикнало с такъв модел на контакти

Контакти в условия на конфликт:

Особено предизвикателство представляват случаите, когато между родителите и бабата и дядото съществува конфликт. По този въпрос Решение № 672/18.10.2010 г. на ВКС дава важни насоки:

"Интересът на детето да контактува с баба и дядо не зависи от отношенията между тях и родителите на детето. Дори в случаи на конфликт между бабата и дядото и родителите, ако не е установено, че те вредят на детето, контактите не следва да бъдат прекъсвани."

Това решение утвърждава правото на детето да поддържа връзка с разширеното си семейство, независимо от междуличностните отношения и наличните конфликти на възрастните.

Практически препоръки при определяне на лични контакти между баба и дядо и тяхнто внуче:

Въз основа на съдебната практика, могат да се изведат следните практически насоки за определяне на режим на лични контакти за малолетни деца с техните баба и дядо:

За деца до 3-годишна възраст - кратки срещи (1-2 часа) в присъствието на родител или в позната за детето среда

За деца между 3 и 7 години - по-продължителни срещи, които могат да включват и преспиване, ако детето е свикнало с това. Постепенно разширяване на режима с напредване на възрастта. Съобразяване с режима на детската градина/училище. Вземане предвид на установени навици и дневен режим на детето.

Заключение:

Правото на личните контакти между баба и дядо и техните внуци е важен аспект от семейните отношения, който заслужава внимание и закрила. Съдебната практика насочва към гъвкав и индивидуален подход, при който интересът на детето остава в центъра на всички решения, които следва да бъдат взети от съда поради липса на съгласие на родителите.

В крайна сметка, позитивните отношения с бабите и дядовците могат да обогатят живота на детето и да допринесат за неговото цялостно развитие, стига тези отношения да се развиват в сигурна и подкрепяща за детето среда.

Забележка: Настоящата статия има информативен характер и не представлява правен съвет. За конкретни казуси, моля използвайте формата за контакт и запазете час за консултация.