Ако си задавате този въпрос, знчи сте наследник на ищец, починал след като е завел иск за развод пред съда.
Защо е важно да знаете отговора на този въпрос? Защото законът не позволява виновният за развод съпруг да наследява преживелия съпруг. Или, по- подробно:
Със смъртта на един от съпрузите, счита се бракът е прекратен. В този случай, прекратяването настъпва по силата на факта на смъртта, а ако преди това е бил предявен иск за развод, той става недопустим, тъй като бракът не може да се прекрати втори път със съдебно решение за прекратяването му с развод.
Българският аконодател е въвел изключение от правилото, че производството по делото се прекратява, но по него вече:
– не може да се разглежда брачния иск за развод, тъй като правото на развод не преминава върху наследниците (чл. 52, ал. 1 СК),
– а може да се разглежда иск за установяване на вината за дълбоко и непоправимо разстройство на брака.
Лицата, които могат да предявят този иск, разглеждан в рамките на вече образуваното съдебно производство за развод на починалия съпруг и при заявените твърдения за виновно поведение на преживелия съпруг, са само наследниците на починалия съпруг от първи и втори ред и то само ако той е бил ищец.
Затова тези лица се уведомяват от съда за смъртта на ищеца и съдът е длъжен да им осигури възможност да упражнят собствени процесуални права.