Развод по взаимно съгласие – Какво трябва да знам?

Развод по взаимно съгласие – Какво трябва да знам?

Развод по взаимно съгласие - Какво трябва да знам?

Производството при развод по взаимно съгласие започва с молба на двамата съпрузи- предвидено е задължително участие и на двамата съпрузи в първото по делото съдебно заседание, в което съпрузите следва лично да потвърдят пред съда своето непоколебимо съгласие за развод, както и по всички останали въпроси, уреждащи лични и/или имуществени отношения. Отсъствие на един или и на двамата съпрузи е допустимо само при наличие на уважителни причини. Коя причина е уважителна- оставено е на преценка на съда за всеки конкретен случай.

Необходимо условие за допускане на развод по взаимно съгласие е редовността на споразумението, което обхваща съгласието на съпрузите по следните въпроси: определяне местожевеене на родените от брака деца, кой от родителите ще упражнява родителските права, личните отношения на родителя, комуто не са предоставени упражнването на родителските права, и децата, издръжката на децата, ползването на семейното жилище, дължи ли се издръжка между съпрузите и фамилното име.

Споразумението може да обхваща и други въпроси- например: имуществени, но това не е задължително.

Всякога, когато е започнато производство за развод по исков ред, страните могат да преминат към развод по взаимно съгласие, стига съпрузите да са постигнали споразумение и то да е представено пред съда за одобрение.

Ако съдът не е убеден в непоколебимото съгласие на някой от съпрузите- делото се прекратява. Делото ще се прекрати и ако съпруг не се яви в откритото съдебно заседание за одобряване на споразумението без основателна причина.

Често задавани въпроси за процедурата за развод по взаимно съгласие:

❓ 1. Какви са условията, за да се разведа по взаимно съгласие?

Отговор: За да бъде допуснат развод по взаимно съгласие, е необходимо:

двамата съпрузи да са съгласни за прекратяване на брака;

да са постигнали споразумение по всички въпроси: родителски права, издръжка на децата, ползване на семейното жилище, фамилно име, евентуална издръжка между съпрузите.

❓ 2. Колко време отнема процедурата?

Отговор: Ако документите са подготвени правилно и съдът не изисква допълнителни доказателства, разводът по взаимно съгласие може да бъде приключен в рамките на 1 до 2 месеца, в зависимост от натовареността на съда.

❓ 3. Необходимо ли е да се явим в съда?

Отговор: Да. Законът изисква лично явяване на двамата съпрузи в съдебното заседание, за да потвърдят волята си за развод. Това изискване може да бъде заобиколено с пълномощно.

❓ 4. Какви документи са нужни за подаване на молбата?

Отговор: Нужни са:

молба за развод по взаимно съгласие;

подписано споразумение по чл. 51 от СК;

акт за сключен граждански брак;

актове за раждане на децата (ако има такива);

удостоверение за постоянен адрес.

❓ 5. Може ли да се промени споразумението след подаване на молбата?

Отговор: Да, но само до разглеждане на делото от съда. След откритото съдебно заседание съдът ще се произнесе въз основа на последно представеното споразумение. Важно е корекциите да бъдат съгласувани и подписани от двамата съпрузи.

❓ 6. Колко струва разводът по взаимно съгласие?

Отговор: Разходите включват:

държавна такса – 40 лв.;

адвокатски хонорар – по договаряне, в зависимост от сложността на случая и обема на правна помощ;

такси (ако споразумението включва прехвърляне на имоти или други права, както и ако има определен размер за издръжка на децата).

Ако не намирате своя отговор тук или сте взели решение за прекратяване на брак по взаимно съгласие, свържете се се с мен.

Форми за контакт с адвокат Цветелина Трайкова